خانه » Listing » آتشکده آتشکوه

آتشکده آتشکوه

پربازدیدها 

 سایت های فرهنگی و هنری / Posted 1 سال ago by vahid / 547 views

آتشکده آتشکوه

آتشکده آتشکوه یکی از مهم‌ترین آثار بجا مانده از دوران باستان در سرزمین کهن ایران است. مورخان قدمت این بنا را به دوره ساسانیان مربوط می‌دانند. کوه‌های سنگی این منطقه منبع بزرگ درآمد برای اهالی بومی و یکی از بزرگترین معادن سنگ تراورتن در جهان است.

معماری و ویژگیهای آتشکده آتشکوه
بنای آتشکده در مساحتی حدود ۶۰۰ متر مربع ساخته شده، طول بنا حدود ۴۰ متر و عرض آن در بخش شرقی حدود ۶۰ متر و در بخش غربی ۲۵ متر می‌باشد.

مجموع آتشکده از سه بخش تالار اصلی (شرقی)، تالار غربی و راهرو تشکیل شده است. بنای چهار طاقی آن شامل ستون‌های سنگی استوانه‌ای شکل است که بر روی هم استوار شده‌اند. این بنا دارای اتاق‌های سرپوشیده و محلی برای برافروختن آتش بوده‌است.

ریزه‌کاری‌های به‌کار رفته در بهره‌گیری از سنگ‌های پاستون‌ها و ستون‌ها به اندازه‌ای است که هیچ‌گاه دوبند سنگ روی هم قرار نگرفته‌ است. در ساخت بنا از آجرهای چهارگوش با نمای سنگ استفاده شده و برای استواری بیشتر بنا، در درون دیوارها، تیرچه چوبی به کار رفته‌ است.

دسترسی محلی آتشکده آتشکوه
آتشکده آتشکوه در دامنه کوه آتشکوه و در کنار رودخانه‌ای به همین نام، در نزدیکی شهر نیم‌ور و در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شهر محلات، در استان مرکزی قرار دارد.

منبع: سفرنامه

درباره vahid :

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است