تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

هم‌اندیشی

پربازدیدها 

 سایت های آموزشی / Posted 2 سال ago by mormorak / 826 views

راز رسیدن به هدف

دکترای روان‌شناسی تربیتی گفت: برای رسیدن به هدف آن را به ‌صورت مشخص بیان کنیم در این صورت از داشته‌های اندک می‌توان مسیر رسیدن به آن را هموار کرد.

در مقاله‌ی قبلی گفته شد که هدف گذاری در زندگی چند از ده بهترین مبنای هدف‌گذاری است. اکنون بر این اساس برای هر درس در آزمون بعدی چگونه چگونه هدف خود را پیدا کنیم؟

برای هدف‌گذاری دقیق و درست در هر درس باید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

1- در آزمون‌های قبل چند از ده شما برای درس مورد نظر چه‌قدر بوده است؟

2- برای آزمون‌های گذشته چه‌قدر تلاش کرده‌اید و چه‌قدر نتیجه گرفته‌اید؟ برای آزمون پیش رو می‌خواهید چه‌قدر درس بخوانید؟

3- حجم منابع آزمون بعدی نسبت به آزمون قبل چه‌قدر متفاوت است؟

4- برای شما سطح دشواری مطالب آزمون بعدی نسبت به آزمون قبل چگونه است؟

هدف‌گذاری شما باید واقع‌بینانه باشد؛ یعنی بلندپروازانه نباشد تا بتوانید به آن برسید؛ در غیر این صورت مأیوس خواهید شد. درضمن خیلی دست پایین هدف‌گذاری نکنید؛ زیرا باعت کم شدن تلاش شما می‌شود. هیچ گاه خود را دست‌کم نگیرید.

البته پشنهاد من این است که شنبه بعد از هر آزمون پیدا کردن هدف اولیه برای آزمون بعدی داشته باشید و بر اساس آن برنامه‌ریزی و تلاش کنید ولی شب آزمون دوباره هدف‌گذاری خود را بررسی کرده و بر اساس فعالیتی که طی دو هفته‌ی گذشته داشته‌اید هدف‌گذاری نهایی را برای آزمون روز بعد یادداشت کنید و با آرامش به جلسه‌ی آزمون بروید.

این دکترای روان‌شناسی تربیتی تصریح‌کرد: خواسته دقیق و روشن به ‌محض اعلام بارها و بارها تکرار شده و ذهن ما را درگیر خود می‌کند و همین امر احتمال رسیدن به آن را بیشتر می‌کند، هر چند به‌ طور کامل نمی‌توان گفت به هر چه که می‌خواهیم می‌رسیم، ولی با تعریف دقیق می‌توان فرصت‌ها را به ‌خوبی شناسایی کرده و در مسیر صحیح دسترسی گام برداشت.

آموزش هدف گذاری در زندگی

فرهنگ با اشاره به اینکه خدای متعال چهار بار در قرآن فرموده که از جایی که گمان نمی‌کنید خواسته شما را برآورده می‌کند، تأکید کرد: برای بیان خواسته‌ها باید دقیقاً خواسته خود را بیان کنیم همان‌ طور که خداوند در قران کریم نوع دعا کردن و طرح خواسته‌ها را به ‌صورت جزء به ‌جزء به حضرت موسی(ع) آموزش داده و می‌گوید که هر چه می‌خواهی به‌ صورت مشخص بیان کن و از خداوند بخواه.

این مدرس بین‌المللی موفقیت با بیان اینکه هدف، خواسته روشن و مشخصی است، گفت: برخی ممکن است اشکال بگیرند که شاید ابزار رسیدن به هدف فراهم نباشد، این در حالی است که مهم‌ترین داشته هر فرد قدرت ذهن و فکر او است و باید در نظر داشت همیشه توانمندی‌ها و داشته‌های خود را ببینیم، این در حالی است که بسیاری از ما عادت کرده‌ایم همیشه نداشته‌های خود را به ‌صورت مشخص‌تر مدنظر قرار دهیم، ولی باید در نظر داشت همیشه افراد موفق آن‌هایی نیستند که همه امکانات را دارند، بلکه آن‌هایی هستند که از امکانات اندکی که دارند به نحو احسن استفاده می‌کنند.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.