تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

جراحی شانه

پربازدیدها 

 سایت های پزشکی، بهداشت و درمان / Posted 1 سال ago by yordsevan / 480 views

درد شانه یکی از مشکلات شایع در ارتوپدی می باشد که می تواند بدلیل مشکلات شانه یا خارج شانه ( از جمله بیماریهای گردن ، بیماریهای داخلی ، جراحی و قلبی ) باشد که معاینه شانه به خوبی و تاحدود زیادی بین آنها افتراق می دهد. البته مطالعات تصویربرداری مثل عکس ساده ، ام آر آی ( MRI ) و … به تایید تشخیص کمک می کند. جراحی شانه به صورت جراحی آرتروسکوپی ( بسته یا لیزری ) و یا باز قابل انجام است.

شانه، یکی از انعطاف پذیر ترین اندام ها در بدن انسان است و این اجازه را به انسان می دهد تا بازوهای خود را به جهت های گوناگون حرکت دهد. در صورتی که شانه های انسان دچار مشکل شود ، جراحی شانه ، یکی از متداول ترین روش هایی است که برای درمان انواع مشکلات شانه مورد استفاده قرار می گیرد. اما معمولا پزشکان به سرعت توصیه نمی کنند که بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد بلکه ابتدا روش هایی غیر از عمل جراحی را بر روی بیمار امتحان می کنند و در صورت عدم نتیجه مطلوب اقدام به عمل جراحی می نمایند. از این رو در این مقاله بیشتر درباره این بیماری و عوارض ناشی از عمل جراحی آن پرداخته ایم.

جراحی شانه

جراحی شانه

عوارض جراحی شانه

 • عفونت
 • آسیب عصبی
 • آسیب عروقی
 • پارگی مجدد تاندون
 • خشکی مفصل شانه
 • عود بیماری

می باشد. در کل موفقیت جراحی های شانه بسته به شرایط بیمار متفاوت بوده ولی معمولا حدود ٩٠ درصد موفقیت آمیز است . یکی از بیماریهای شانه که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد سندرم گیرکردن ( Impingement ) می باشد که در بیمارانی که با فعالیتهای بالای سر دچار درد می شوند و درد آنها با دارو و فیزیوتراپی ( و سایر روشهای غیر جراحی ) بهبود نمی یابد ، کاربرد دارد.

جراحی کردن شانه چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟

همانطور که می دانید هر دارو و عمل جراحی، عوارضی را نیز در پی خواهد داشت که جراحی شانه نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. از این رو در ادامه چند نمونه از مهمترین عوارض جراحی شانه را بیان کرده ایم:

 • بروز عفونت و قرمزی در اطراف شانه
 • ایجاد درد، حساسیت و سفتی در عضلات شانه
 • در برخی از مواقع ممکن است در روزهای بعد از عمل جراحی دچار تورم و تب شود.
 • بروز خونریزی های غیر طبیعی
 • احساس سوزش و خستگی در دست و شانه
اقدامات پس از جراحی

پس از جراحی انجام فیزیوتراپی جهت جلوگیری شانه پیشنهاد می شود. مشکل شایع دیگر بیماریهای تاندونهای روتاتور کاف هست که در موارد پارگی های کامل و یا پارگی های بالای ۵٠ درصد یا پارگی های مقاوم به فیزیوتراپی ، به خوبی با جراحی قابل درمان می باشند. پس از جراحی برای مدت ۶ هفته آویز گردنی توصیه می شود و بیمار برای مدت ٣ ماه نباید دست عمل شده را به صورت فعال بالا ببرد. البته ممکن است درد شانه تا ۶ ماه پس از جراحی باقی بماند.

بیماری دیگر شانه منجمد یا یخ زده است که بیماری بسیار دردناک و طول کشنده می باشد و حدود ١٨ تا ٢۴ ماه طول می کشد . در این بیماری حرکات شانه در تمام جهات محدود و دردناک بوده و بیمار را از خواب بیدار می کند و عملکرد فرد را مختل می کند. یکی از درمانهای موثر آن جراحی آرتروسکوپی ( لیزری ) است. پس از جراحی انجام حرکات شانه و فیزیوتراپی مکرر پیشنهاد می شود . عوارض جراحی آن شامل شکستگی بازو یا دررفتگی شانه و آسیب عصبی معمولا گذرا هست .

دررفتگی مکرر شانه

بیماری دیگر دررفتگی مکرر شانه می باشد که دررفتگی بیش از دو مرتبه نیاز به جراحی خواهد داشت . پس از جراحی برای مدت ۶ هفته آویز گردنی توصیه می شود و برای مدت ۶ ماه نباید فعالیت ورزشی شدید انجام دهد. یک بیماری دیگر دردناک شانه ، رسوب کلسیم در تاندونهای روتاتورکاف هست که به آن تاندنیت کلسیفیه گفته می شود که یکی از درمانهای آن جراحی می باشد که سبب بهبود سریع درد می شود. یکی از عوارض مهم پس از جراحی ، خشکی مفصل شانه هست که پس از مدت خاصی از جراحی بسته به صلاحدید جراح حرکات شانه و فیزیوتراپی توصیه می شود.

دکتر امیر سبحانی فوق تخصص جراحی شانه و آرنج

https://dramirsobhani.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.