تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

دکتر علی یگانه متخصص جراح زانو و جراح لگن

پربازدیدها 

 سایت های پزشکی، بهداشت و درمان / Posted 2 سال ago by vahid / 1156 views

تعویض مفصل چیست؟

بخش عمده ای مباحث جراحی زانو مربوط به تعویض مفصل است، داخل مفاصل غضروف هایی وجود دارد که این غضروف ها یک سطح نرم و لولایی شکل را برای بدن به وجود می‌آورند که مفاصل بتوانند به راحتی حرکت کنند.عضلات هم می‌توانند نیروهایشان را روی این مفاصل اعمال کنندو انسان بدین‌گونه می‌تواند در طول زندگی از مفاصل خود بدون درد و با کارایی بسیار زیاد استفاده کنند.

بعضی مفاصل فرسایش بیشتری دارند و بعضی کمتر اما تقریباً همه ی مفصل ها در اثر کهولت سن دچار فرسودگی شده و مقداری از کارایی خود را از دست میدهند و مقداری از صافی مفصل و صافی غضروف ها را از دست میدهند.اما برخی التهاب باعث تسریع در از بین رفتن مفاصل می شود مهمترین علت ضربه است.

ژنتیک یا ارث بردن و تغذیه به مقدار کمی می‌تواند موثر باشد نوع زندگی یا لایف استایل هم می‌تواند موثر باشد.

جراحی زانو

برخی مفاصل ذات زودتر دچار فرسایش می‌شوند مثل مفاصل زانو و ستون فقرات این مفاصل زودتر و بیشتر از سایر مفاصل از بین میرود گاهی به دلیل ضربه خوردن مفصل به طور ناگهانی تخریب می‌شود و برای همیشه غیر قابل برگشت است بشر از دیرباز به فکر افتاد که وسیله‌ای را جایگزین مفصل کند.

در ابتدا غضروف ها را به صورت کامل خارج می کردند و متوجه می شدند که پایداری و کارایی مفصل به طور کلی از بین میرود همانند ورود صنعت به تمام قسمت‌های زندگی بشر صنعت وارد پزشکی هم شد.علوم صنعتی و مهندسی توانستند در بحث مفاصل بسیار موفق باشند.تعویض مفصل به صورت ابتدایی حدود ۴۰، ۵۰ سال پیش روی مفاصل هیپ و زانو انجام شد سپس با پیشرفت بشر در زمینهتعویض مفصل نوع مواد به گونه ای تغییر کرد که کارایی بیشتری داشته باشند و تاثیر منفی روی بدن نداشته باشد که در اصطلاح به این امر  bioavailability  می‌گویند

جراحی لگن و زانو

شکستگی های (جابجایی غیر متناوب) و جابجایی حلقه لگن می تواند با تکنیک های مختلف جراحی تثبیت شود.انواع مختلف تکنیک های جراحی لگن برای تثبیت اختلالات حلقوی لگن (شکستگی و یا جابجایی) استفاده می شود. هر دو خارجی (خارج از پوست) و داخلی (واقع در داخل یا بر روی استخوان) تثبیت می شوند. ثبات لگن راحتی را فراهم می کند، خونریزی را کاهش می دهد و بسیج بیمار را تسهیل می کند.

مشخصات شکستگی لگن

لگن شامل سه استخوان اصلی است که به شکل حلقه ای متصل می شوند و توسط رباط های قوی نگه داشته می شوند . مشخصات کلی شکستگی لگن شامل درد شدید، بی ثباتی استخوان لگن و خونریزی داخلی است. شکستگی های نخاعی به علت حوادث تروماتیک مانند سقوط یا تصادفات اتومبیل یا موتور سیکلت رخ می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.