تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

رابطه اضافه وزن با اعتماد به نفس، افسردگی، سبک زندگی

پربازدیدها 

Posted 3 سال ago by Persiankhatoon / 1120 views

در سالهای اخیر اضافه وزن و چاقی در میان بسیاری از ملتها شیوع پیدا کرده است. آنچه از اطلاعات موجود بر می آید، این است که اضافه وزن و چاقی در بسیاری از کشورها به مساله ای عمومی و ملی تبدیل شده و به همین دلیل نیاز به راه حلهای گسترده برای برخورد علمی و دقیق با آن به وضوح به چشم می خورد. اضافه وزن در تعریف اجمالی به حالتی گفته می شود که وزن بدن ۱۰ تا ۱۹ درصد از وزن ایده آل ( وزن ایده آل هم بر حسب شاخص توده بدن و هم بر حسب تناسب وزن با قد تعیین می شود) بالاتر است و چاقی نیز به حالتی گفته می شود که در آن وزن بدن ۲۰ درصد از وزن ایده آل بیشتر است. چاقی و اضافه وزن نه تنها از نظر سلامتی و تاثیرات منفی آن در بعد جسمی اهمیت دارد، بلکه از لحاظ روانی، اقتصادی، اجتماعی و صرف هزینه های پزشکی نیز تا اندازه ای قابل توجه و چشمگیر است. از نظر روانشناختی ممکن است، متغیرهای زیادی با اضافه وزن ارتباط داشته باشند. از جمله این متغیرها می توان به اعتماد به نفس، افسردگی، سبک زندگی و خود بدنی اشاره کرد. این متغیرها به اشکال مختلف ممکن است هم از اضافه وزن تاثیر بپذبرند و هم بر آن تاثیر بگذارند. به عبارتی دیگر متغیرهایی نظیر اعتماد به نفس، افسردگی، خودبدنی و سبک زندگی با پدیده اضافه وزن ارتباطی دوسویه دارند.

افسردگی به عنوان یکی از اختلالات روانی مهم و جدی است و دلایل متعدد زیستی، روانی و اجتماعی دارد. دو ویژگی اختصاصی افسردگی عبارت است از خلق ناشاد ( افسردگی، غم، اندوه، نا امیدی، ناراحتی یا نگرانی) و فقدان علاقه و لذت در بیشتر فعالیتهای عادی و سرگرمی های فرد. البته شاخص هایی نظیر کم اشتهایی یا تغییر وزن، اشکال درخوابیدن، فقدان نیرو، آشفتگی روانی_حرکتی یا واکنش کند، خستگی یا فقدان انرژی، سرزنش خود، احساس گناه بی مورد، شکایاتی از ناتوانی در تفکر و افکار متمایل به خودکشی نیز از عوامل مطرح در افسردگی هستند. پدیده های مختلفی در زندگی ممکن است افراد را مستعد بروز علایم افسردگی نماید. از جمله اینکه ممکن است اضافه وزن و یا چاقی تحت شرایط خاصی باعث بروز علایم افسردگی در افراد شود و گاهی نیز خود افسردگی اضافه وزن و چاقی به همراه می آورد.

محققان در تحقیقاتی پی برده اند که افراد چاق و یا دارای اضافه وزن از علایم افسردگی رنج می برند. در واقع افسردگی که همراه با چاقی و اضافه وزن در افراد به وجود می آید، تلاش های معطوف به کاهش وزن و یا درمان چاقی مفرط را با مشکل مواجه می کند. شواهد نشان می دهد که افسردگی با چاقی هم در زنان و هم در مردان ارتباط دارد، اما ارتباط آن در زنان در حد بالاتری است. این موضوع احتمالا از آنجا ناشی می شود که معمولا تناسب اندام در بین زنان در بیشتر جوامع از ارزش بالاتری برخوردار است.

در ادامه با پرشین خاتون همراه باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.