تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

رفع سوختگی فرش

پربازدیدها 

 سایت های خدماتی / Posted 3 سال ago by carpet aghdasieh / 1731 views

رفوگری هنری است که بعداز هنر قالی بافی به وجود آمده و محرک ایجاد آن نیز احتیاج بوده است زیرا هر فرش امکان دارد در معرض فساد قرار بگیرد و به مرور زمان آسیب ببیند. بنابراین تا زمانی که در سالن و خانه ها فرش وجود دارد هنر رفوگری نیز باقی خواهد ماند، در حقیقت می توان گفت که هنر رفوگری مکمل هنر فرشبافی است.

امروزه با روی کار آمدن مراکز قالیشویی بسیاری در سطح شهر و گسترش خدمات آنها در زمینه فرش و قالی، شستشو و ترمیم انواع فرش دستباف و ماشینی صورت می گیرد. اما اغلب فرش هایی که جهت ترمیم به این مراکز آورده می شود فرش های ماشینی هستند که به دلایل مختلفی همچون پارگی پرزهای فرش، ریشه آن و شیرازه اش و همچنین بیشتر از همه به دلیل سوختگی آسیب دیده اند. در این راستا و به کمک دستگاه های رفوگری تمام اتوماتیک، بسیاری از خدمات همچون پارگی، تعویض ریشه و تعویض کناره فرش را با دستگاه های مخصوص و با دقت بالا انجام می دهند. مراحل رفع سوختگی نیز از طریق راه های مخصوص و توسط افراد کاردان رفع و اصلاح می شود. هر چند این دستگاه ها تمام اتوماتیک بوده اما برای ترمیم فرش های دستباف که از ارزش بالاتری برخوردار هستند و حساسیت بیشتری نسبت به فرش دستباف دارند، افراد کاردان و باتجربه بسیاری در قالیشویی تجریش به مرمت این دسته از فرش ها می پردازند که می توان از جمله خدمات آنها پرداخت فرش، رفع بیدخوردگی، ترمیم ریشه، شیرازه دوزی، رفع پارگی و کجی فرش ب صورت دستی، لکه برداری و رنگبرداری آن با استفاده از محلول های مخصوص، می باشد که در نهایت دقت، تجربه و صحت انجام می شود.

رفوگری فرش های دستباف

رفوگری فرش از خود فرش بافی سخت تر و دشوار تر است چرا که فرد باید ابتدا روی فرش را و سپس پشت فرش را به خوبی بررسی کند.

و لایه های زیرین فرش را، تار و پود و چله فرش را به خوبی بررسی کند و یادداشت برداری کند که کجای فرش آسیب دیده است و سپس این آسیب ها را یادداشت کند. این آسیب ها ممکن است بر اثرعواملی چون سن و قدمت فرش دستباف باشد و یا بر اثر عواملی چون رطوبت، بید زدگی، پارگی ناشی از کهنگی زیاد فرش، پوسیدگی و غیره به وجود آمده باشد که اگر زود این آسیب ها تشخیص داده شوند به سرعت می توان جلوی پیشرفت آنها را گرفت و فرش دستباف خود را از آسیب دیدگی بیشتر حفظ کنید این نوع آسیب دیگی به دلیل عمق بیشتر و خسارات وارده بر بنیان اصلی فرش باید که بسیار با ظرافت و توسط رفوگران حرفه ای رفو شود.توجه کنید که رفوگری فرش دستباف را به قالیشویی ونکبسپارید.

رفوگری فرش های ماشینی

رفوگری فرش برای مواردی همچون شیرازه دوزی برای فرش با شیرازه آسیب دیده، ریشه بافی برای فرش های با ریشه های آسیب دیده و نامنظم و یا برای منظم تر شدن آن انجام می شود.

همچنین مواردی همچون دو گره کردن فرش، چرم دوزی زیر فرش برای جلوگیری از سر خوردن فرش،بافت دوباره قسمت هایی از فرش که بافت آن از بین رفته است و همچنین رفع سوختگی فرش با برداشتن و جدا سازی قسمت های آسیب دیده و تعمیر آن قسمت ها برای از بین بردن و پنهان سازی آسیب دیدگی های فرش و مواردی از این دست انجام می شود که همه این تعمیرات در کارگاه های رفوگری حرفه ای در قالیشویی پونک انجام می شود.

 

رفوگری از نظر کلی شامل مراحل زیر است:

 1. ریشه بافی:
  به قسمت عرض فرش که میتوان آنرا تار هم نامید ومعمولا” سفیدرنگ و جنس آن از نخ میباشد ، ریشه گفته میشود و جهت فرشهایی که به هر دلیل ریشه های ناقصی دارند این مرحله توصیه میشود که خود به چند دسته تقسیم میشود که عبارتند از :ریشه ساده ، ریشه گلیم بافت ، ریشه مغزی که توسط کارشناس اعزامی در محل از نظر نوع انتخاب مورد ارزیابی قرار میگیرد.
 2. شیرازه بافی:
  به قسمت طول فرش که در انتهای پود قرار میگیرد ورنگ آن بسته به رنگ متن فرش متغیر میباشد و جنس آن از پشم و کرک میباشد شیرازه گفته میشود. (معمولا” فرشهای اعلاء و ابریشمی دارای شیرازه پیچ های آماده میباشند که عمر ودوام کوتاهی نسبت به خود فرش دارند)
 3. دوگره:
  باعث استحکام بافت ، تار و پودِ قسمتهای اِنتها و سر فرش میشود و از ریزش بافت جلوگیری میکند .
 4. چرم دوزی:
  نواری است از جنس چرم مصنوعی که جهت جلوگیری از لوله شدن لبه های فرش و حرکت آن روی سرامیک ، به قسمتهای طولی دوخت میشود.
 5. بافت:
  فرشهایی که به هر دلیل قسمتی از بافت آن ریزش داشته و یا پوسیده شده اند ، نیاز به مرمت و بافت دارند(معمولا” رطوبت باعث پوسیدگی و بید و موریانه باعث ریزش فرش دستبافت میشود)
 6. رفع سوختگی فرش ماشینی:
  این مرحله با استفاده از ابزار مناسب لایه برداری ، توسط کارشناس رفوگری در قالیشویی پاسدارانانجام میشود .

فرش شما ممکن است بر اثر سوختگی ناشی از آتش، سیگار و غیره دچار آسیب دیدگی شود.احتمال این گونه آسیب دیدگی ها و سوختگی های فرش در آشپزخانه به دلیل حضور دستگاه هایی مثل اجاق گاز بسیار بالا تر است.

یک متخصص رفوگری فرش که یک فرش باف قهار نیز هست می تواند رفوگری فرش سوخته شما را انجام دهد و قسمت های سوخته شده را بردارد و از لایه های زیرین فرش و حتی از شیرازه فرش شما که ممکن است بر اثر سوختگی از بین رفته باشد شروع کند و لایه لایه رفوگری فرش را انجام دهد و در انتها با انتخاب نخ هم جنس نخ فرش شما و با رعایت چله و تار و پود به گونه ای رفوگری فرش شما را در کمترین زمان انجام دهد که فرش شما حتی با دقت فراوان هم نشانه ای از رفوگری نداشته باشد و کاملا سالم به نظر بیاید.این کار یکی از خدمات دیگری است که در قالیشویی شمال تهران میباشد.

اگر لکه سوختگی فرش و موکت عمیق نباشد می توان در منزل آن را رفع نمود:

رفع سوختگی فرش با قابلمه

اگرسوختگی  تنها در حد خوابیدن پرزهای فرش باشد می‌توانید تکه‌ای یخ بر روی پرزهای مذکور قرار داده تا به حالت اولیه بازگردند، پس‌ازآن برای نتیجه بهتر از یک برس استفاده کرده و سطح فرش را برس بکشید.

رفو کردن فرش ماشینی سوخته

قسمت‌هایی که عمیق سوخته‌اند را توسط کاتر و یا یک قیچی باریک جدا کنید. سپس از قسمت‌های سالم فرش مقداری پرز همرنگ با قسمت سوخته انتخاب کنید و توسط چسب به نقاط مذکور متصل کنید.

رفع سوختگی فرش با سیگار

اگر فرش شما توسط سیگار سوخته، ابتدا به‌واسطه یک سمباده بر روی سوختگی بکشید و اضافات آن را توسط جاروبرقی به‌خوبی پاک‌کنید. سپس با استفاده از یک قیچی مخصوص ابرو قسمت‌های قابل جدا شدن را بریده و از آن جدا کنید. اگر در این حالت نیز هنوز لکه سوختگی باقی‌مانده می‌توانید توسط محلول یک قسمت آب‌اکسیژنه و ده قسمت آب با کمک یک‌تکه پارچه بر روی قسمت سوخته شده بکشید تا رنگ آن از بین برود. در مرحله آخر نیز محل سوختگی را به‌خوبی شسته و خشک‌کنید.

رفع سوختگی فرش با زغال

برای رفع این نوع از لکه‌های سوختگی می‌توانید توسط روش بالا عمل کرده با این تفاوت که پس از کوتاه کردن پرزهای سوخته، محل سوختگی فرش را توسط شامپو فرش پوشانده و اجازه دهید تا خشک شود؛ سپس سطح‌رویی را جاروبرقی بکشید. درصورتی‌که هنوز هم لکه باقی‌مانده بود می‌توانید از محلول‌های رنگ‌بر ضعیف استفاده کرده و پس‌ازآن فرش را شسته و خشک‌کنید. می‌توانید برای خشک شدن سریع محل شسته شده وسیله‌ای قطور در زیر آن قرار دهید تا در اثر عبور هوا عملیات خشک شدن تسریع یابد. تنها نکته مهم این است که برای شست‌وشو فرش هرگز از صابون استفاده نکنید و فرش را بیش‌ازاندازه خیس نکنید و برای سوختگی‌های عمیق فرش آن را به مراکز قالی‌شویی جهت رفو بسپارید

ترمیم سوختگی فرش با اتو

اگر سوختگی ضعیف بود و تنها در حد زرد شدن فرش بود می‌توانید یک عدد پیاز را به دونیم قسمت کرده و بر روی لکه قرار دهید. سپس قسمت سوخته را شسته و خشک‌کنید تا اثر لکه از بین برود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.