تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

شیرازه دوزی

پربازدیدها 

 سایت های خدماتی / Posted 3 سال ago by carpet aghdasieh / 1604 views

شیرازه دوزی

به نوار هایی که در دو طرف طول فرش قرار گرفته شیرازه گفته میشود.شیرازه دوزی یکی از مراحل مرمت فرش می باشد که رفوگر باید نخ با رنگ مناسب را از روی شیرازه ای که از فرش باقی مانده تهیه کرده و سپس به رفو خرابی ها و قسمت های از بین رفته شیرازه اقدام کند و چنانچه تمام یا قسمتی از آن آسیب دیده باشد، باید به شیوه خاص  ترمیم گردد که این خدمت نیز در قالیشویی تهران انجام می گیرد. به طورکلی ۳ نوع شیرازه در قالی وجود دارد که ذیلاً شرح داده می شوند.

نوع اولشیرازه متصل یا طبیعی: در این نوع بعد از بافت هر رج فرش شیرازه نیز به موازات آن بافته می شود. چند رشته نخ خامه را که همرنگ نقش اصلی قالی باشد، به هم تابیده و به صورت گلوله کوچکی در می‌آورند. یک گلوله برای شیرازه سمت راست و یک گلوله برای شیرازه سمت چپ. این نوع شیرازه دوزی انواع مختلفی دارد:

  1. شیرازه حصیری
  2. شیرازه متوازی
  3. شیرازه متخاصم
  4. شیرازه متضاد
  5. شیرازه متقاطع

نوع دوم شیرازه منفصل یا جدا: این نوع شیرازه به صورت آماده در بازار وجود دارد و از جنس همان فرش است و بعد از تمیز کردن لبه های فرش میتوان آن را به وسیله سوزن و نخ به فرش متصل کرد. این نوع شیرازه در فرش هایی که قسمت ساده بافت آن ها کم است یا اصلا بافتی وجود ندارد استفاده میشود.

نوع سوم شیرازه حصیری: این شیرازه چند ردیفه است و  بیشتر در فرش های عشایری_روستایی و به خصوص قشقایی استفاده میشود. این شیرازه نوعی از شیرازه متصل است.

قالیشویی الهیه در همه موارد  و انواع  شیرازه دوزی به بهترین شکل ممکن وارد شده است و از کادر مجرب خود استفاده نموده و گزینه قابل اطمینانی در این کار است.

زیگزاک دوزی یا همان اصطلاح معروفش شیرازه دوزی ، برای اصلاح دررفتگی کناره ای فرش در اثر فرسایش و پوسیدگی به دلیل فرسایش و شستشوی زیاد فرش به کار می رود..شیرازه الیاف پشمی یا ابریشمی است که در کناره‌های طولی فرش پیچیده‌شده و باعث ثبات بافت کناری و زیبایی فرش می‌گردد. شیرازه فرش و قالی معمولاً کمتر آسیب می‌بیند ولی در صورت ساییدگی پشم از بین رفته و باعث آسیب‌رسیدن به فرش می‌گردد؛ که باید ترمیم شود.باید بدانید نحوه شیرازه دوزی فرش دستبافت و ماشینی کاملا متفاوت می باشد، که در فرش‌های دستباف به‌صورت کاملاً دستی و در فرش‌های ماشینی توسط چرخ‌های مخصوص دوخت شیرازه صورت می‌گیرد که در قالیشویی قیطریه به این نکته توجه خاصی می شود و شما با طمینان خاطر کامل می توانید فرش خود را در اختیار این قالیشویی قرار دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.