تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

قالیشویی اقدسیه

پربازدیدها 

 سایت های خدماتی / Posted 3 سال ago by carpet aghdasieh / 1156 views

رفوگری

فرش بافی هنر قدیمی و اصیل ایرانی است و فرش جز جدا نشدنی همه خانه های ایرانی است. رفوگری فرش از هنرهای قدیمی ایرانی است که جز جدا نشدنی هنر فرش بافی می باشد. اما شاید جالب باشد که بدانید رفوگری فرش چیست؟ رفو عبارت است از باز آفرینی و ترمیم قسمت هایی از پارچه یا فرش که دچار آسیب دیدگی، پوسیدگی و پارگی، سوختگی، بید زدگی و غیره شده است.
ارزش و اهمیت رفوگری فرش وقتی مشخص می شود که خدای ناکرده فرش نفیس و با ارزش تان دچار آسیب دیدگی شود. در این زمان است که دستان معجزه گر یک رفوگر فرش متخصص وقالیشویی با تجربه به کمک فرش می آید و با ترمیم و رفوی فرش آسیب دیده جانی دوباره به فرش می بخشد که قالیشویی تهران با تمام متخصصین خود در این حرفه توانسته در آن موفق باشد.

رفوگری فرشدر فرش دستباف خود را بیشتر نشان می دهد و اینکاراز خود فرش بافی سخت تر و دشوار تر است چرا که فرد باید ابتدا روی فرش را و سپس پشت فرش را به خوبی بررسی کند و لایه های زیرین فرش را، تار و پود و چله فرش را به خوبی بررسی کند و یادداشت برداری کند.که کجای فرش آسیب دیده است و سپس این آسیب ها را یادداشت کند. این آسیب ها ممکن استبر اثر عواملی چون سن و قدمت فرش دستباف باشد و یا بر اثر عواملی چون رطوبت، بید زدگی، پارگی ناشی از کهنگی زیاد فرش، پوسیدگی و غیره به وجود آمده باشد.

که اگر زود این آسیب ها تشخیص داده شوند به سرعت می توان جلوی پیشرفت آنها را گرفت و فرش دستباف خود را از آسیب دیدگی بیشتر حفظ کنید این نوع آسیب دیگی به دلیل عمق بیشتر و خسارات وارده بر بنیان اصلی فرش باید بسیار با ظرافت و توسط رفوگران حرفه ای رفو شود.رفوگری فرش دستباف را بهقالیشویی الهیهبسپارید.

از آنجاییکه دنیای فرش، خودش دنیایی پر رمز و راز و پیچیده است و تنوع در طرح، رنگ، سایز، جنس و… این هنر را جایگاهی عظیم بخشیده؛ لذا این تنوع و پیچیدگی، هنر رفوگری را در این زمینه چندین برابر ارزشمندتر ساخته است و باید مهارتی بالا در این زمینه داشت؛ چراکه در این حرفه، رفوگر باید با تارو پود فرش عجین باشد و پیچ و خمش را بشناسد، دردش را بداند و راه درمانش را به خوبی بلد باشد.

یک رفوگر خوب در واقع باید یک رنگرز خوب، یک بافنده ماهر، یک چله کش کاردان و در نهایت یک رفوگر با تجربه و باسابقه باشد که به راحتی علت آسیب را بشناسد و بداند چگونه به آسانی رفعش کند به طوری آثاری از عیب و ایراد بر پیکره فرش باقی نماند که در قالیشویی قیطریه افراد متخصص برای این حرفه حساس در نظر گرفته شده است و با اطمینان صد در صدی بهترین کار را در این مهم از خود نشان می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.