تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

قالیشویی ساوین

پربازدیدها 

 سایت های خدماتی / Posted 3 سال ago by carpet aghdasieh / 1221 views

دارکشی

داركشي ميخي (سنتي) به منظور رفع كجي فرش از ميخ و تخته استفاده مي شد كه باعث تاثيرات نامطلوبي از جمله پاره شدن تار و پود، اثر زنگ زدگي ميخ ها روي فرش، محدوديت هاي داركشي و … مي گرديد. خصوصا در فرش هاي ريز باف امكان صدمات جبران ناپذير وجود داشت.

درقالیشویی داركشي ميخي (سنتي) به منظور رفع كجي فرش از ميخ و تخته استفاده مي شد كه باعث تاثيرات نامطلوبي از جمله پاره شدن تار و پود، اثر زنگ زدگي ميخ ها روي فرش، محدوديت هاي داركشي و … مي گرديد. خصوصا در فرش هاي ريز باف امكان صدمات جبران ناپذير وجود داشت.

با اختراع دستگاه داركشي كه بدون استفاده از ميخ و بصورت پرس و كشش مكانيكي انجام مي شود، امكان رفع كجي بيشتر از گذشته شده و در مقايسه با روش سنتي از دقت، سرعت عمل و سهولت بيشتري برخوردار مي باشد. از ديگر مزاياي اين دستگاه ، امكان حمل و نقل و نصب آسان آن مي باشد.

روش های موجود در دارکشی به شرح زیر می باشد:

-دارکشی لولایی:این یکی از سنتی و قدیمی ترین روش ها میباشد که معمولا فرش بر روی الوارهایی میخکوب میشود تا عملیات دارکشی انجام شود.اما این روش در قالیشویی ونک به دلیل کهنه شدن و همچنین پا به عرصه گذاشتن متد های جدید منسوخ شده است.

-دارکشی پرسی:این روش هم پس از منسوخ شدن روش قبلی محبویت فروانی را در بین قالیشویی ها  از جمله قالیشویی پونک پیدا کرد.مکانیسم این روش بدین صورت میباشد که قالی بوسیله دو پارامتر نگهداشتن و کشیدن انجام میشود در این روش دیگر آثاری از میخ برای نگهدای فرش دیده نمیشود فقط با بوسلیه کشیدن نواقص آن برطرف میشود.

-دارکشی قلابکش:در این روش ابتدا میزان کج بودن و قناسی فرش در مقیاس طول و عرض اندازه گیری میشود سپس بوسیله یک میلگرد فلزی که دردوسر فرش قرار میگیرد تا بدین وسیله طول و عرض فرش را موازی کند.

چند نکته مهم در زمینه دارکشی فرش

– فشار بيش از اندازه برای صاف كردن فرش باعث پاره شدن تار و پود فرش و حتي گره های آن مي گردد.

– ميخ های مورد استفاده بايد ريز و ظريف باشند.

– ايجاد كشش بر روی فرش بايد مرحله ای باشد يعنی در ابتدا مقدار كمی كشش با زمان معينی وارد و سپس در مرحله بعدی كشش شروع شود. در غير اينصورت هيچ فرشی تحمل كشش يكجا و آنی را ندارد.

– در بعضی مواقع بويژه در مورد فرشهای كوچك و ظريف از بخار آب و اتو نيز برای كشش بيشتر فرش استفاده مي نمايند كه بسيار مؤثر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.