تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

نمای کامپوزیت آکات

پربازدیدها 

 سایت های املاک / Posted 3 سال ago by امیر خسروی / 1707 views

نمای کامپوزیت,قیمت نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت آلومینیومی در اصطلاح به معنی ترکیب چند متریال می باشد که معمولاً به شکل لایه های مختلف به هم متصل شده اند. ورق آلومینیوم کامپوزیت از مصالح کم وزن می باشد که از اتصال سه لایه مختلف از قبیل یک هسته غیر قابل اشتعال و عایقی به نام پلی اتیلن و مواد نسوز کانی و دو لایه فلز آلومینیوم ساخته می شود . ضخامت دو لایه آلومینیومی یکسان بوده و بین ۳۰ الی ۵۰ میکرون می باشد و ضخامت کل ورق آلومینیوم کامپوزیت حدود ۴ میلیمتر است. اندازه ورق های آلومینیوم کامپوزیت متنوع می باشد اما متداول ترین ابعاد آن۳۲۰۰×۱۲۵۰۰ میلیمتر مربع است. لایه بیرونی ورق کامپوزیت آلومینیوم که در نما ساختمان قرار میگیرد بسته به طراحی نمای ساختمان دارای قابلیت طرح و رنگهای متنوعی است و لایه آلومینیوم پشتی ورق کامپوزیت دارای تنها یک لایه رنگ آستر می باشد.

aluminum composite façade

وبسایت رسمی نرده آلومینیومی آکات www.akat-steel.ir

وبسایت رسمی نمای اسپایدر و نمای کامپوزیت آکات www.akat-co.com

نمای کامپوزیت چیست

نمای کامپوزیت نمایی است که پوشش اصلی به کار رفته در نما از ورق های کامپوزیت آلومینیومی که به صورت پنل های مشخص و با ابعادی که توسط طراح نما تعیین شده اجرا می شود. ورق کامپوزیت به کار رفته در نمای کامپوزیت با ضخامت های ۴ تا ۵ میلیمتر که از دو لایه ورق آلومینیوم و یک لایه هسته مرکزی از جنس پلی اتیلن و یا مواد معدنی ضد حریق و یک پوشش از نوع زرین بروی لایه آلومینیومی که pvdf نامیده می شودتولید می شود.

Aluminum Composite Panels

نمای کامپوزیت نمای کاموزیت

کاربردها ورق کامپوزیت آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی

طراحی و اجرای نماهای خارجی ساختمان ها

تعمیر و بازسازی نمای ساختمان های قدیمی و اجرای دکوراسیون جدید

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی جهت پوشش دیوارهای داخلی، سقف ها

ساخت و طراحی دکوراسیون داخلی مراکز تجاری

طراحی و اجرای تابلوهای تبلیغاتی مغازه ها و فروشگاه ها

نمای کامپوزیت جهت اماکن عمومی مانند فرودگاه ها، بیمارستان ها و جایگاه های سوخت بنزن و گاز

نمای کامپوزیت

مزیت وزن نمای کامپوزیت در برار سایر نماهای ساختمانی

مهمترین مزیت نمای کامپوزیت وزن کم ورق های کامپوزیت به کار رفته در نمای ساختمان در برابر سایر نماهای ساختمانی که از متریالی مانند سنگ و شیشه استفاده می کنند است. وزن ورق های کامپوزیت بین 5 تا 8 کیلوگرم برای هر متر مربع در نما می باشد.

مشخصات ورق های کامپوزیت آلومینیوم

ضخامت هر پنل ورق کامپوزیت بین 3 تا 6 میلیمتر است که برای نمای کامپوزیت بیرونی ساحتمان از ورق هایی با ضحامت 4 تا 5 میلیمتر باید استفاده کرد. ضخامت لایه های بیرونی آلومینیومی ورق کامپوزیت 5/0 میلیمتر و لایه میانی پلی اتیلن 3 میلیمتر است. عرض و طول پنل های کامپوزیت متنوع بوده اما هر ورق آلومینیوم کامپوزیت حدود 4 متر مربع است.

انواع ورق کامپوزیت مورد استفاده در نمای ساختمان

ورق کامپوزیت آلومینیوم پنل معمولی

این نوع ورق کامپوزیت از ترکیب چند لایه متفاوت که با پوشش آلومینیوم تولید می شود. این نوع ورق از دو کاور آلومینیومی و یک هسته از پلی اتیلین که از طریق یک روش شیمیای به یکدیگر چسباده می شوند ساخته می شود. این نوع ورق کامپوریت در برابر پوسته شدن مقاوم است.

 ورق کامپوزیت آلومینیوم پنل نانوAluminum Composite Panels Nano –PVDF

ورق کامپوزیت نانو دارای خواصی مانند خود تمیز کنی و ضد آتش بودن و مقاومت بالا در برابر محیط های اسیدی و قلیایی و ثبات رنگ بالا است که به دلیل استفاده از تکنولوژی نانو در تولید آن بهترین گزینه جهت استفاده در نمای ساختمان های بلند مرتبه است که نیاز به شستشوی نما دارند زیرا خاصیت خود تمیز کنی ورق کامپوزیت نانو دیگر این مشکل را حل می کند.

ورق کامپوزیت آلومینیوم پانل چند رنگ (طیفی)

ورق کامپوزیتی طیفی در واقع چند رنگ یا همان (رنگارنگ) میباشد که سطح رویی این نوع ورق کامپوزیت با رنگ براق خاصی پوشانده می شود که این رنگ باعث به وجود آمدن حس نورانی و رنگارنگی بودن سطح ورق می شود. در واقع بسته به اینکه نور خورشید از چه زاویه ای به ورق تابیده می شود رنگ های متفاوتی بر روی ورق دیده می شود. در اصل این نوع ورق های کامپوزیت از یک پوشش اسپکترا و چند لایه رنگی و یک پوشش با درخششی بالا ساخته می شوند.

ورق کامپوزيت آلومینیوم پنل خشدار

این نوع ورق کامپوزیت از دو لایه ورق آلومینیومی با مقاوم بسیار بالا در برابر خوردگی ساخته شده که با یک هسته پلی اتیلن به یکدیگر وصل می شوند. پوشش آلومینیوم روی ورق کامپوزیت نما بصورت کاملا خشدار است. به دلیل ظاهر مدرن این نوع ورق کامپوزیت مناسب جهت اجرای نمای خارجی و داخلی می باشد. ورق آلومینیوم رویی ار پنل خشدار است که به وسیله روش آنودایز (اکسیداسیون اندیک) تولید می شود.

ورق کامپوزيت آلومينيوم پنل با طرح سنگ

ورق کامپوزیت طرح سنگ یکی از انواع ورق های آلومینیومی کامپوزیت است که در تولید آن از فن آوری های پیشرفته استفاده شده است. مزیت وزن کم این نوع ورق در برابر وزن بالای سنگ ایمنی بیشتری را در برابر زلزله به نماهای کامپوزیتی داده که از این نوع ورق استفاده می کنند. این نوع ورق ها از طرح های متنوع و گوناگونی سنگها بوسیله پوشش 3 لایه رنگی لمینیت شده برروی سطح آلومینیوم تولید میشود.

نمای کاموزیت نمای کامپوزیت

مواردی که هنگام خرید ورق کامپوزیت آلومینیوم به آن باید توجه داشت

ورق مورد استفاده برای چه نوع نمایی است یعنی آیا جهت اجرای نمای خارجی ساختمان استفاده می شود و یا نمای داخلی. چه نوع ورقی از نظر کیفی و کاربردی مد نظر است رنگ و یا طرح ورق کامپوزیت دارای چه خصوصیاتی باشد. با توجه به موراد ذکر شده خریدار باید در هنگام انتخاب ورق کامپوزیت نمای ساختمان تمام مشخصات ورق ها به همراه شرکت سازنده را از پیمانکار در خواست کند. در ادامه نام تعدادی از برند های ورق کامپوزیت آلومینیومی که مجموعه آکات در پروژه های خود از آنها استفاده می کند ذکر می کنیم.

ورق کامپوزیت آلوباند

این ورق ساخت کشور آمریکا می باشد که یکی از معتبر ترین برند های موجود در زمینه تولید ورق کامپوزیت آلومینیوم است.

ورق کامپوزیت  آلوباند

ورق کامپوزیت هیوندای

این ورق ساخت کشور کره جنوبی می باشد و چنان که از نام ورق پیداست یکی محصولات گروه بزرگ صنعتی هیوندا می باشد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

ورق کامپوزیت هیوندای

سیستم و نحوی اجرای نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت از طریق زیرسازی های آهنی یا آلومینیومی به اسکلت و سازه اصلی ساختمان متصل می شود. نصب ورق ها کامپوزیت با زیر سازی نمای ساختمان به دو سیستم ریلی (hanging) و ثابت (fixing) انجام می گردد.

زیر سازی نمای کامپوزیت

در اجرای نمای کامپوزیت یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین شاخص در طراحی نما و برآورد قیمت نما نوع زیرسازی نمای کامپوزیت است. معمولا زیرسازی های که با استفاده از متریال آهنی انجام می شود نسبت به زیر سازی هایی که بوسیله آلومینیوم اجرا می شود ارزان تر می باشد.

سیستم ریلی (Hanging)

در این سیستم نمای کامپوزیت، ورقهای کامپوزیت به وسیله شیار هایی که بر روی ضلع های کناری ورق توسط دستگاه پانچ تعبیه شده، مانند ریل بر روی پروفیل های عمودی آلومینیومی نصب می گردند. در این روش به دلیل استفاده نکردن از مراحل پیچ و پرچ کاری سرعت اجرای نما بالا بوده، وبژگی مثبت روش هنگ یا ریلی این است که امکان جداسازی و تعویض هر یک پنل های کامپوزیت آسیب دیده بطور جداگانه وجود دارد و دیگر اینکه به دلیل استفاده از پروفیل های آلومینیومی ناودانی شکل، دیگر نیازی به اجرای مراحل آب بندی در نما وجود ندارد. در این سیستم پس از ساخت زیر سازی (شاسی کشی آهنی) جهت تکمیل زیرسازی نما، از نبشی های آهنی با سوراخ لوبیایی جهت اتصال ناودانی های آلومینیوم استفاده می شود. ناودانی های آلومینیومی در وسط نبشی های آهنی با براکت های آلومینیومی که دارای دو سوراخ لوبیایی شکل هستند به زیرسازی آهنی متصل می شوند. جهت جلوگیری از خوردگی ناودان های آلومینیومی در کنار زیر سازی آهنی از لاستیک های دی الکتریکال استفاده می شود.

سیستم ثابت (Fixing)

در این سیستم ورقهای کامپوزیت پس انجام مراحل مونتاز مانند برشکاری و شیار زنی به شکل ثابتی بوسیله پیچ یا پرچ بر روی زیرسازی آهنی یا آلومینیومی نصب می شود. سرعت اجرای نمای کامپوزیت در این روش بالا بوده. جهت آب بند کردن نما در بین فواصل ورقهای کامپوزیت نما از چسب های سیلیکونی و درز گیرهای لاستیکی استفاده میشود. در این روش ثابت از دو نوع زیرسازی آلو مینیومی و آهنی استفاده می شود.

نحوه محاسبه قیمت ورق کامپوزیت و اجرا

در تعیین قیمت نمای کامپوزیت باید به نوع ورق مورد استفاده در نما متریال زیرسازی نما از بابت اینکه آهنی باشد یا آلومینیومی شیو نصب ورق های کامپوزیت بر روی زیر سازی از این جهت که سیستم هنگ باشد یا فیکس و تنوع رنگ بندی ورق کامپوزیت مورد استفاده در و نما محاسبه پرتی ورق های مونتاژ شده و سادگی و پیچیدگی طرح نمای کامپوزیت توجه کرد. مبنای قیمت نمای کامپوزیت متر مربع ورق اجرا شده در نما می باشد. قیت نمای کامپوزیت بین متر مربع ای 1200000ریال تا 1800000 ریال در بازار ایران است.

طراحی نمای کامپوزیت

طراحی نمای کامپوزیت داری مراحلی است که در ادامه به آن ها می پردازیم. ابتدا محل اجرای پروژه توسط کارشناسان شرکت بازدید شده و از سازه اصلی و نمای فعلی ساختمان عکس برداری شده و توسط دوربین های لیزری دقیق ابعاد ساختمان اندازه برداری شده و این ابعاد در قالب یک فایل اوتکد به طراح نما داده می شود. طراح نمای کامپوزیت بعد از مشورت با کارفرما و همچنین کاربری ساختمان و میزان بودجه تعیین شده برای نماسازی اقدام به طراحی نما توسط نرم افزار اوتکد می کند و پس تکمیل طراحی با نرم افزار تی ری دی مکس نمایی سه بعدی از طرح را ترسیم کرده که به منظور تصمیم گیری و احیانا تغییرات احتمالی به کارفرما ارائه می کند. در ادامه پس تایید طرح اقدام به دادن نقشه های اجرایی ساخت و مونتاژ پنل های کامپوزیت به گروه مونتاژ کار نمای کامپوزیت می کند. و پس از ساخت پنل ها کامپوزیت نقشه زیر سازی نمای کامپوزیت به اکیپ نصب نمای کامپوزیت داده می شود. لازم به ذکر است اجرای مراحل مونتاز ورق و یا زیر سازی می تواند با صلاح دید طراح جابه جا شود.

ویژگی های ورق آلومینیوم کامپوزیت در نمای ساختمان

۱- وزن کم ورق کامپوزیت آلومینیوم.

۲- سطح صاف و هم اندازه رنگ روی ورق کامپوزیت.

۳- شکل پذیری متنوع ورق آلومینیوم کامپوزیت.

۴- تنوع رنگ بندی ورق آلومینیوم کامپوزیت.

۵- مقاومت بالای ورق کامپوزت در برابر حرارت.

۶- عملکرد یک نواخت وهم راستای ورق کامپوزیت آلومینیوم در برابر زلزله.

۷- آب بندی آسان نماهای کامپوزیت آلومینیوم.

۸- بدون نیاز به شستشوی مدوام در ورق های آلومینیوم کامپوزیت.

۹- امکان تعویض پانل ها آلومینیوم کامپوزیت.

۱۰- آکوستیک بودن نمای آلومینیوم کامپوزیت.

مراحل تولید ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم

ورق آلومینیوم کامپوزیت طی چهار مرحله تولید میشود:

۱- آماده سازی ورق کامپوزیت

ورق های یک شکل ویکدست از صفحات آلیاژ مرغوب آلومینیوم و یا منیزیم ساخته می شود که بوسیله استنلس روکش شده و گرد و غبار و ناخالصی از روی سطح آن پاک می شود، در ادامه خاصیت چسبندگی ورق بوسیله نواری از اکسید که روی آن را شکل می گیرد به وجود می آید.

۲- روکش کردن ورق کامپوزیت

روکش ضد حریق ورق کامپوزت در اتاقهای خالی از گرد و غبارانجام می شود و بوسیله تجهیزات دقیق روکش ضد حرارت با کیفیت بالا بر روی ورق پاشیده می شود.

۳- کامپوزیت کردن ورق

در این مرحله یک دست سازی ورق انجام می شود این کار درخط تولید اتوماتیک ازطریق گرما روی کامپوزیت پانل را صاف و هموار کرده و استحکام آن را افزایش می ندهد و دو پانل آلومینیومی از طریق چسبی قوی و محکم به یکدیگر متصل می شوند.

۴- نهایی سازی تولید ورق کامپوزیت

در این مرحله صیقل دهی به ورق کامپوزیت و تقسیم بندی پانل های کامپوزیت از لحاظ طول و عرض و قطر مطابق با استاندارد کارخانه تولید کننده ورق کامپوزیت صورت می گیرد.

انواع ورق کامپوزیت آلومینیوم

۱- ورق کامپوزیت با پوشش محافظ پلی استر

تولید ورق کامپوزیت ب این روش ساده ترین شیوه اجرای رنگ روی لایه آلومینیوم ورق کامپوزیت است، به شکلی که بدون هیچ لایه محافظی بروی لایه آلومینیوم پاشیده می شود. به کارگیری از این نوع ورق کامپوزت به دلیل آسیب پذیری آن در مقابل شرایط متغیر جوی، اسیدی و قلیایی محطی بیرون در نمای بیرونی ممنوع است. به همین دلیل استفاده از ورق کامپوزیت با پوشش پلی استر در دکوراسیون داخلی به صرفه تر می باشد.

۲- ورق کامپوزیت با روکش محافظ PVDF-Polyvinylidene fluoride

این روکش که سازنده آن شرکت PPG است، نوعی رزین مخصوص می باشد که این رزین باعث محافظت رنگ سطح رویی ورق نمای کامپوزیت و مقاومت و نگهداری آن تا بازه زمانی بیست ساله، در برابر شرایط نا مساعد جوی، اشعه ماوراء بنفش خورشید و محیط اسیدی و قلیایی می شود. این خصوصیت به دلیل وجود لایه پلیمری و عنصر فلوئور در این روکش است.

۳- ورق کامپوزت با پوشش NANO-PDF

یکی از پر کاربردترین ورق کامپوزیت امروزه ورق کامپوزیت با پوشش nano-pdf است. ساخت این روکش همانند رزین PVDF ساده می باشد، با ایت تفاوت که یک لایه دیگر نیز بروی رزین PVDF اعمال می شود که از نظر ساختار مولکولی با رزین های ساده متفاوت است. به دلیل اینکه تکنولوژی نانو، فاصله میان ملوکول ها را به کمتر از 9-10 کاهش می دهد، که این تغییر باعث عدم جذب آلودگی های محیطی مانند ذرات روغنی معلق در هوا و گرد و غبار بروی نمای کامپوزیت آلومینیوم می گردد.

نحوه اجرای نمای کامپوزیت

مراحل اجرای نمای کاموزیت به شرح ذیل است.

1- اندازه برداری از محل اجرای نمای کامپوزیت به وسیله دوربین و متر لیزری و سنجش تمام روایا و تهیه نقشه سازه نمای کنونی.

2- طراحی نمای ظاهری نما به توسط طراح و به وسیله نرم افزار های مهندسی مانند اوتکد و گرافیک مانند تی ری دی مکث.

3- ارائه طرح اولیه به کارفرما و مشورت و اطلاع از نظرات کارفرما برای اصلاح طرح نما با توجه به محدودیت های سازه ای ساختمان.

4- طراحی نهایی نمای ساختمان و اماده سازی نقشه هایی اجرایی نما که شامل نقشه زیر سازی و شاسی کشی و نقشه شیت بندی و مونتاژه پنل های آلومینیوم کامپوزیت می باشد.

5- ساخت و اجرای نقشه های زیرسازی نمای کامپوزیت توسط تکنسین های اجرایی.

6- مونتازه و ساخت پنل های کامپوزیت به وسیله عملیات برش, شیار زنی و خم کاری توسط تکنسین های ورق کار نما کامپوزیت.

7- نصب پنل های ساخته شده بر روی زیر سازی نمای کامپوزیت بوسیله پیچ و یا پرچ.

8- آب بندی نما بوسیله نوار های آب بند و یا چسب های سیلکونی مخصوص.

9- کندن روکش پلاستیکی پنل های کامپوزیت و تکمیل مراحل نصب نمای کامپوزیت.

10- بررسی نمای کامپوزیت اجرا شده توسط دوربین و متر های لیزری و اصلاح خطا های نصب.

نمای کامپوزیت طرح چوب

نمای کامپوزیت طرح چوب

ورق کامپوزیت طرح چوب یکی از زیبا ترین مدل های ورق آلومینیوم کامپوزیت است که با بهر گیری از طرح های طبیعی چوب جلوه زیبا و گرمی را به نمای ساختمان می دهد. نمای کامپوزیت طرح های چوب که با شیوه آنودایز شده طول عمر رنگ این مدل ورق کامپوزیت را برای حداقل 20 سال تضمین می کند مناسب برای اجرا در نمای ساختمان های است که به هم سانی با محیط طبیعی اطراف خود اهمیت می دهند. نمای کامپوزیت طرح چوب می تواند با سایر نماهای ساختمانی ترکیب شود و جلوه گرم و زیبای به نمای ساختمان دهد.

جهت مشاهده محصولات نرده استیل و حفاظ استیل مجموعه آکات می توانید با کلیک بر روی آدرس وبسایت رسمی نرده و حفاظ آکات وارد سایت شوید. لینک وبسایت کلیک کنید www.akat-steel.ir

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.