تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

OTP یا رمز عبور یکبار مصرف چیست ؟

پربازدیدها 

 سایت های اینترنتی و کامپیوتری / Posted 2 سال ago by ali hooshmand / 924 views

OTP یا رمز عبور یکبار مصرف چیست ؟

OTP  و یا One Time Password یک روش محافظت از اطلاعات برای جلوگیری از سرقت رمز عبور می باشد که  رمز عبور با استفاده از روش های رمز نگاری تولید می گردد و تنها برای یک بار ورود به سیستم معتبر است ، مهمترین مزیت استفاده از OTP  و یا رمز یک بار مصرف این است، که سرقت اطلاعات با دانستن رمز عبور غیر ممکن می گردد.

در این تکنولوژی رمز یکبار مصرف بر اساس الگوریتم تعریف شده در ابزار کاربر و در سرور مرتبط تولید می شود و دارای انواع مختلفی است . امنیت OTP به دلیل استفاده از امکانات استاندارد رمزنگاری ، بسیار بالا می باشد.

 

 

 

کاربردهای OTP  

یکی از مهم ترین کاربرد های otp در حال حاضر ، استفاده در بخش ثبت نام یا عضویت وبسایت ها یا اپلیکیشن ها است.بدین صورت که بلافاصله بعد از تکمیل فرم اطلاعاتی ، نیاز است تا مشخص گردد که آیا شماره ای که با آن ثبت نام صورت پذیرفته متعلق به خود ایشان است یا خیر.برای این منظور از طریق سیستم کدی تولید میگردد و به شماره ی شخص ارسال می شود و در صورتی که همان کد در بخش امنیتی وارد گردد ، اطلاعات مورد تایید قرار گرفته و ثبت نام تکمیل میگردد.

مثال فوق می تواند در رابطه با بازیابی رمز عبور در وبسایت ها نیز تکرار شود .به این شکل که در صورتی که کاربر قصد ورود به وبسایت را دارد اما گذر واژه ی مورد نظر را به خاطر نمی آورد از طریق قسمت بازیابی رمز عبور و وارد کردن شماره تلفنی که با آن ثبت نام را انجام داده است می تواند رمز عبور مجددی را دریافت کند.

استفاده این سیستم در مورد مسائل بانکی نیز بسیار کاربردی و حائز اهمیت است.در تراکنش های بانکی که توسط کاربران انجام می شود استفاده از otp می تواند به بالا بردن امنیت معامالات و تراکنش ها کمک شایانی کند و کاربران نیز با خیالی آسوده نسبت به انجام امور بانکی اقدام کنند.

نحوه تولید رمز عبور OTP

رمز عبور با استفاده از الگوریتمهای ریاضی و به صورت تصادفی تولید می گردد، در واقع همین روش تولید باعث می گردد که حدس رمز عبور برای انسان غیر ممکن گردد روش های متعددی برای تولید رمز وجود دارند .با استفاده از زمان، رمز عبور فقط برای زمان کوتاهی برای اعتبار سنجی معتبر است این روش با استفاده از معادل سازی زمان تولید کننده رمز و استفاده کننده آن عمل می کند.

 

در حال حاضر بسیاری از وبسایت ها و اپلیکیشن ها برای ارائه سرویس و خدمات نیاز به احراز هویت کاربران دارند .در گذشته احراز هویت کاربران و verify   شدنشان از طریق ارسال ایمیل به نشانی کاربر انجام می گرفت.

بعد از گذشت مدتی و فراگیر شدن استفاده از تلفن همراه برای عموم افراد ، ارسال کدهای فعالسازی از طریق پیامک به تلفن همراه مخاطبین صورت می پذیرفت و هنوز هم در بسیاری از موارد اینچنین است .

در موارد گفته شده ی فوق هر یک مزایا و محدودیت های خاص خود را دارند .به عنوان مثال در رابطه با ارسال کدهای فعالسازی به ایمیل مخاطبین در بسیاری از مواقع اسپم شدن آنها موجب ایجاد مشکل در تایید اطلاعات می شد یا با ایجاد ایمیل های موقت دیگر نمی توان انتظار وارد شدن اطلاعات صحیح از سمت کاربر را داشت و خیلی دیگر از محدودیت ها که مدیران وبسایت ها به خوبی با آن آشنایی دارند و از همین رو نسبت به تغییر شرایط اقدام کردند.

یکی از سیستم هایی که در دنیا و همچنین در ایران با استقبال خوبی همراه شده است امکان ارسال کدهای فعالسازی یا رمز عبورهای یکبار مصرف از طریق پیامک به موبایل مخاطبین است که در این مورد مزایای زیادی وجود دارد ، از جمله اینکه سرعت ارسال می تواند بالا باشد و همچنین موبایل ، وسیله ای با کاربری بسیار ساده و فراگیر است که همه ی اقشار جامعه به خوبی می توانند از آن استفاده کنند . با وجود مزایای بسیار خوبی که گفته شد ، در ایران استفاده از سیستم پیامک برای تولید و ارسال رمز های یکبار مصرف مشکلات خاص مربوط به خود را نیز دارد .از جمله ی این مشکلات می تواند به بلاکی های مخابراتی اشاره کرد .یعنی افرادی که تمایل به دریافت پیامک های انبوه را نداشته باشند از طریق وارد نمودن کد دستوری خاص نسبت به مسدود کردن آن اقدام کرده اند و این موضوع موجب این می شود که حتی پیامک های دیگر نیز به دستشان نرسد.

 

 

البته مخابرات پیش بینی هایی را نیز در این خصوص انجام داده تا از طریق خطوط خدماتی امکان ارسال پیام به ایشان وجود داشته باشد ، اما همین خطوط نیز در بسیاری از مواقع با مشکل رو به رو هستند و در نهایت این کاربران و مدیران وب سایتها هستند که به دلیل تایید نشدن اطلاعات مخاطبین متضرر می شوند .

از سوی دیگر ارسال رمز عبور یکبار مصرف از طریق پیامک در ایران در بسیاری از مواقع با کندی سرعت رو به رو است و این موضوع می تواند منجر به از دست رفتن کاربران در لحظه ی ثبت نام یا انجام امور مهم از جمله خرید محصولات شود .

قطعی سامانه های ارسال پیامک مخصوصا در رابطه با خطوط غیر از پیش شماره ی 1000 نیز در بسیاری از مواقع اتفاق میوفتد که امکان ارسال پیامک چه تبلیغاتی و چه خدماتی را با مشکل مواجه می کند .

 

 

اپراتور پیام صوتی نوانک با استفاده از زیر ساختهای وسیع مخابراتی امکان ارسال پیام های انبوه را برای شما فراهم می کند .

 

نوانک توانسته از طریق جدیدترین متدهای روز دنیا امکان تولید رمز های یکبار مصرف را برای تمامی وب سایتها و اپلیکیشن ها فراهم آورد. متدهای مورد استفاده به دو صورت otp   و ocv خواهند بود که هر یک کارایی خاص خود را نیز دارند.

در متد otp رمز یکبار مصرف توسط نوانک تولید شده و هم به سرور مورد نظر و هم برای مخاطب ، همزمان ارسال می شود.در این حالت با مخاطب تماس گرفته شده و کد دستوری 4 رقمی برای ایشان بصورت صوتی و فارسی  قرائت می شود.در صورتی که همان کد از سمت کاربر وارد شود ، سرور سایت نیز متوجه این امر خواهد شد و در سریعترین زمان ممکن اطلاعات وارد شده کاربر احراز می گردد.

 

در متد ocv نیز نحوه ی کار به شکلی مشابه خواهد بود ، به این صورت که در اینجا با کاربر تماس گرفته می شود و برای مثال می تواند عنوان کند که از وبسایت x با او تماس گرفته می شود و برای تکمیل ثبت نام یا تکمیل تراکنش یا تکمیل فرآیند خرید یا تایید شماره ی تلفن همراه ، عدد خاصی را شماره گیری کند.آن عدد خاص در لحظه می تواند توسط سیستم مشخص و به کاربر اعلام گردد. با وارد کردن عدد مورد نظر بر برروی تلفن همراه یا ثابت ، همان لحظه بصورت خودکار اطلاعات کاربر بر روی وبسایت یا اپلیکیشن تکمیل شده و وارد مرحله ی بعد می گردد.

 

 

متن قرائت شده ی نمونه : سلام…به نوانک خوش آمدید … برای تایید شماره ی تلفن همراه ، عدد 5 را شماره گیری نمایید.با تشکر

مزیای استفاده از سیستم OTP و  OCV پیام صوتی نوانک

  • مهمترین مزیت استفاده از سیسستم پیام صوتی برای تولید و ارسال رمز عبور یکبار مصرف ، سرعت عمل بالای آن است . به نحوی که از زمان درخواست رمز از سوی کاربر ، تا تولید و ارسال آن ، نهایتا چند ثانیه زمان مورد نیاز است.
  • مزیت دیگر آن امکان ارسال پیام به تمامی خطوط تلفن ثابت و همراه ( ایرانسل ، همراه اول ، رایتل ، تالیا و… ) کشور می باشد.در بعضی از سرویس ها نیاز به احراز هویت تلفن ثابت وجود دارد که نوانک می تواند این خدمت را نیز به تمامی مخاطبین عزیز ارائه دهد.
  • همچنین نوانک می تواند به تمامی خطوط بدون محدودیت ارسال پیام را انجام دهد چون هیچ نوع بلاکی در این سیستم وجود ندارد و حتی افرادی که امکان دریافت پیامک های تبلیغاتی خودشان را نیز مسدود کرده اند ، این پیام ها را دریافت می کنند.
  • شما می توانید متن دلخواهتان را در پیام صوتی نیز استفاده کنید.
  • از این امکان می توانید در صفحه ی ثبت نام و همچنین در بخش بازیابی رمز عبور نیز بهره مند شوید.
  • در صورت ناموفق بودن پیام ارسالی ، نوانک می تواند مجددا با مخاطب تماس بگیرد و رمز را به ایشان اعلام کند.
  • طول کد ارسالی به کاربر نیز می تواند از سوی شما مشخص شود.
  • نوانک می تواند فهرست کاملی از مخاطبینی که در سایت یا اپلیکیشن شما ثبت نام کرده اند با مشخصات کامل ارائه کند تا در جریان جزییات کاملی از فعالیت های کاربرانتان باشید.
  • نوانک می تواند همزمان با اعلام کد یا پسورد صدای برند شما را برای مخاطبین پخش کند تا بر جذابیت های کارتان بیافزاید.

تعرفه ی قیمت

نوانک در مقایسه با سایر روش ها ، هزینه ی بسیار پایینی برای تولید و ارسال پیام های صوتی در نظر گرفته است.

برای استفاده از متدهای گفته شده در مرحله ی اول نیاز به فعالسازی یکی از سطوح پنل های کاربری یا نمایندگی خواهید داشت که در ازای پرداخت مبالغ مشخص شده می توانید از خدمات نوانک استفاده کنید.

برای دیدن تعرفه ها میتوانید از بخش ثبت نام سایت navanak.com و ورود به پنل ، اقدام کنید .

شگفتانه نوانک

نوانک برای تمامی کاربران و استفاده کنندگان از متدهای otp و ocv شرایط ویژه ای را نیز در نظر گرفته است .بدین صورت که در ازای دریافت هر یک از سطوح کاربری یا نمایندگی به همان میزان وجه پرداختی تان  ، نوانک به شما اعتبار رایگان و هدیه می دهد و عملا پنل دریافتی شما بصورت رایگان برایتان ایجاد خواهد شد.

 

نوانک ، مطمئن تر ، سریعتر ، مقرون به صرفه تر

هزینه ی ارسال پیام ها در سیستم نوانک به ازای هر ثانیه از پیام شما محاسبه می گردد . به صورت میانگین ارسال یک پیام OTP حدود 6 ثانیه زمان می برد که اگر در بالاترین تعرفه ی نوانک که به ازای هر ثانیه 19 ریال است ، محاسبه کنیم ، مجموع هزینه ی ارسال پیام حدود 4/11 تومان خواهد بود که هزینه ی بسیار مقرون به صرفه ای است.نا گفته نماند که هزینه ی گفته شده بالاترین تعرفه ی ارسال بوده و تعرفه ی ارسال پیام در سیستم نوانک می تواند به مبالغ بسیار پایین تری نیز نائل شود .برای اطلاع از شرایط و تعرفه ها می توانید از بخش ثبت نام navanak.com و ورود اقدام کنید.

خبر خوش دیگر آنکه در سیستم نوانک شما صرفا بابت ارسال های موفق و شنیده شده هزینه ی ارسال خواهید داشت و در صورتی که به هر علت مخاطب شما تلفن را پاسخ ندهد یک ریال هم هزینه ای نمی پردازید.

مدیران وبسایت ها و اپلیکیشن ها به خوبی می دانند که بخش زیادی از هزینه های پرداختی ، مربوط به ارسال پیامک های کد ها یا پسوردهای یکبار مصرفی می باشد که هیچ گاه به دست مخاطبین نرسیده یا با تاخیر رسیده و دیگر کارایی خود را نداشته یا به دلیل بلاکی ها ، مخاطب آن را دریافت نکرده است.

 

چطور از این سرویس استفاده کنم؟

شما به راحتی می توانید از طریق ثبت نام در سایت نوانک ، حساب کاربری دموی رایگانی را ایجاد کنید . در قدم بعدی نیز نیاز است تا  وب سرویس نوانک را افزوده و متد otp را در صفحه ی مورد نظر سایتتان اجرا نمایید .در صورت کارکرد صحیح سیستم نیز می توانید به راحتی نسبت به فعالسازی پنل اقدام کنید و با خیال راحت از نوانک استفاده کنید .

 

در پایان امیدواریم که وبسایتها و اپلیکیشن های ایرانی نیز بتوانند همچون همکاران خارجی شان از جمله گوگل ، تلگرام و … از این سرویس جدید و کارآمد به بهترین شکل استفاده کنند و نتایج خوبی را نیز به دست آورند .

همین الان امتحان کنید 

 

 

#پیام_صوتی – #اپراتور_پیام_صوتی – #پیامک_صوتی – #سامانه_ارسال_پیام_صوتی – #ارسال_پیام_صوتی – #ارسال_پیام_صوتی_به_تلفن_های_ثابت_و_همراه – #پیام_صوتی_مخابرات – #نوانک – #اپراتور_صوتی_نوانک – #وب_سرویس- #وب_سرویس_پیام_صوتی- #otp – #پسورد_یکبار_مصرف – #رمز_عبور_یکبار_مصرف –#ا_تی_پی_چیست – #otp_چیست ؟ #رمز_عبور_یکبار_مصرف_چگونه_کار_می کند؟ – #امنیت_وبسایت – #بالا_بردن_امنیت_وبسایت – #بازیابی_رمز_عبور – #ارسال_رمز_عبور – #رمز_عبور_خود_را_فراموش_کرده ام – #راه_حل_اسپم_شدن_رمز_عبور – #حل_مشکل_عدم_ارسال_رمز_عبور – #امنیت_تراکنش_های_بانکی – #حل_مشکلات_لاگین_شدن_سایت – #پسورد_یکبار_مصرف 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.