تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

رپورتاژ آگهی در ایران و خارج چه تفاوت هایی دارد؟

رپورتاژ آگهی گونه ای از تبلیغات هوشمندانه خبری است که در قالب یک گزارش خبری ارائه شود.

رپورتاژ آگهی در ایران و خارج از ایران دو معنای مختلف دارد.

در خارج از ایران و به صورت عرف، مخاطبان رسانه‌ هایی که رپورتاژ آگهی در آن منتشر می شود تصور می کنند که گزارشی بی طرفانه و مشابه مطالب گذشته آن رسانه به آنها ارائه شده است، در حالی که آنچه آنها می‌بینند، می‌شنوند و می‌خوانند و در معنای کلی به آنها القا می شود، در واقع تلاشی سازمان یافته برای تقویت جنبه‌های ذهنی یک محصول یا خدمت در ذهن آنها است.

اصطلاح رپرتاژ آگهی برای اولین بار در سال ۱۹۴۵ به ادبیات انتقادی رسانه‌ها اضافه شد.

به دلیل اعتماد به مخاطبان به رسانه‌ها، رپرتاژ آگهی‌ها بسیار موثر هستند و به همین دلیل در کشورهای پیشرفته قوانین بسیار سختی علیه رپرتاژ آگهی‌ها تصویب شده و می‌شود.

دیوان بین‌المللی تجارت در قانون آگهی‌های خود که در سال ۱۹۹۷ به تصویب رسانده خواهان مشخص کردن تبلیغات می‌شود تا مخاطبان قادر به تشخیص آن شوند.

در سال‌های اخیر مواردی برجسته از این پدیده در رسانه های ایرانی از جمله صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مشاهده شده که از جمله می‌توان از برنامه عمو پورنگ که داریوش فرضیایی آن را تهیه کرده نام برد.

از آن گذشته، موارد دیگری از رپرتاژ آگهی در رسانه‌های ایران وجود دارد که منتقدان را وادار کرده خواهان تصویب قوانینی برای مقابله با رپرتاژ آگهی‌ها شوند.

امروزه نیز بعد دیگری از رپرتاژ را در فضای اینترنت مشاهده می‌کنیم به گونه ای که یک مقاله در قالب یک پست عادی به یک سایت اضافه می‌شود که درحالت عادی یک مطلب معمولی یا خبری است، اما در اصل یک متن کاملاً تبلیغاتی است که کاملاً سازمان یافته و با اهداف تبلیغ یک محصول یا یک سایت است که شامل چندین لینک به سمت وب سایت تبلیغ کننده است.

رپرتاژ آگهی در سایت های اینترنتی

همانطور که بیان کردیم، در ایران معنی رپرتاژ آگهی متفاوت است.

در رپرتاژ آگهی سایت‌های ایرانی معمولاً سایت یا اپلیکیشن آنلاین به دیگران معرفی می‌شود.

این معرفی عموماً با گرفتن با بک‌لینک همراه است و هدفشان افزایش قدرت سایت و بهینه سازی سایت که اصطلاحاً به آن سئو گفته میشود، می باشد.

سایت های خارجی از این نوع آگهی تحت عنوان  Review یاد می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.